Segítség, kamaszodik a gyerekem! - 2. rész
- szilagyihelaena
- Jul 16, 2024
- 3 min read
Updated: Jul 23, 2024
A cikk a májusban tartott webinárom témáját dolgozza fel, amely a serdülőkor nehézségeiről, változásairól szólt, illetve kitért a pubertáskorban jellemző és gyakori mentális zavarokra. Az első részben a serdülőkorral járó fizikai és mentális változásokat néztük át, ebben a részben a deviáns magatartás formák és a család szerkezetének változásai, szülők számára javasolt tanácsok szerepelnek.
A serdülőkorral történő egyik legnagyobb változás, amit már a korábbi cikkben is említettem, hogy a kortárs kapcsolatok válnak a legfontosabbá, és ahhoz, hogy a kamaszoknak kialakuljon a pozitív énképe, hogy minél inkább megismerjék önmagukat és összeszedjék magukat, tehát megkonstruálják a saját személyiségüket, rendkivül fontos számukra a kortársak elfogadása. Gyakori a klikkesedés, a bandázás, hogy egymást viszik bele különböző helyzetekbe. Ez gyakran vezethez problémaviselkedéshez, amely a káromkodáson túl a szerhasználatot, vagy egyéb kockázatot jelentő magatartásformákat jelenti. A gyerekek számára a "csúnya beszéd" és a dohányzás azért annyira vonzó, mert a felnőttkort, a felnőtt létet szimbolizálja. A dohányzás pszichológiai háttéréről már írtam korábban itt. Úgy érzi, ettől nagyobb, önállóbb és menőbb. Felnőttesebb. A szerhasználat más formái az dohányzáson kivül, mint az alkohol- és a drogfogyasztás, az szintén szociális nyomásra szokott kialakulni, vagy éppen a veszély- és kockázatkeresés része, amely a serdülő és a fiatalfelnőttkor gyakori velejárója. Ezt úgy értem, hogy általában a 15 és 25 életévek között az emberek többsége hajlamos olyan dolgokat kipróbálni, olyan helyzetebe belemenni, amiket se előtte, se utána nem tenne, nem is jellemző rájuk. Ilyenkor keresik önmagukat, a határaikat, élményeket gyűjtenek, így még inkább körvonalazódik, hogy mi az, ami nem a személyiségük része, mi az, ami nem fér bele az életükbe.

Ezen a vonalon továbbhaladva, a kamaszkor gyakran együtt jár hangulati ingadozásokkal, kétségekkel, szorongásokkal, amely természetes velejárói ennek a korszaknak. Ám érdemes figyelni, mert nagyon sok mentális zavar ebben a időszakban szokott elindulni, berobbani, kialakulni. Ezek közül a leggyakorabbiak:
Depresszió, amely nagyon gyakran együtt jár szuicid gondolatokkal. A serdülők egy része átesik ezen, erre kitértem a gyászról és a halálról szóló cikkemben. Ha a deprimált, mélyen fekvő hangulat, motiválatlanság eltart több mint két hétig, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Szociális és teljesítményszorongás, amely többségében a társaknak való megfelelési vágyból fakad. A szorongás egy természetes reakció ismeretlen vagy váratlan helyzetere, vagy olyan események előtt, amely kihívást jelent, változást okoz, viszont ha ez túllépi az egészséges szintet, tehát alvási problémákkal, iskola- és egyéb helyzetek kerülésével jár, ha befolyásolják a teljesítményt, akkor foglalkozni kell vele.
Pszichoszexuális zavarok: szexuális irányultsággal és identitással kapcsolatos nehézségek, amelyek túllépik az identitászavar problémakörét, és megnehezítik a kortársakhoz vagy a serdülőnek önmagához való viszonyát.
Evészavarok, mint a bulímia és az anorexia: olyan evéssel kapcsolatos mentális betegségek, amelyek súlyos testképzavarral, kényszeres-, vagy hangulati problémákkal járnak együtt, miközben a fiatal minden gondolata csak az étel és a testsőlya körül kering, és minden más érzelem, tevékenység elveszti a jelentősségét számára. Manapság a fordított anorexia, vagy izomdiszmorfia, tehát a testépítéssel, iyomnöveléssel kapcsolatos kényszer, vagy az ortorexia, tehát a tudatos és egészséges táplálkozással való túlzott foglalkozás is gyakori jelenség.
Mihez is kezdhet a szülő egy kamasszal?
Mivel a kamasz egyik legnagyobb feladata a leválás és az önállósodás, nem tesz jót, ha a szülő ragaszkodik a régi bevált rutinhoz, a módszerekhez, vagy közös programokhoz. Nemcsak a kamasz, az egész család szerkezete megváltozik ilyenkor. A serdülők bioritmusa átalakul, ezért később kelnek, több igénye van az egyedüllétre vagy arra, hogy legyen egy kis privátzónája a családon, lakáson belül.
Olyan játékokkal, programokkal érdemes ezt támogatni, amelyek segítik a serdülők identitásának kialakulását: szerep- és társasjátékok, vagy kreatív alkotótevékenységek, amelyben kiteljesedhetnek, önkifejezése fejlődhet.
Még ha húzza is száját és gyakran emlékeztetni kell rá, jó ha a serdülőnek van valami feladata a ház körül, vagy takarítás, vagy mosogatás, vagy bármi más, amely kifejezetten rá vár, és ha elsőre nem is a szívesen csinálja, de érdemes a szülőnek következetesen tartania magát hozzá. Ez fent tartja a serdülő motivációját és elősegíti az érzést, hogy hasznos tagja a társadalomnak. Mert ha mindent megcsinál helyettük az ember, mindent megkapnak, amire vágynak, akkor nem érzik majd később sem, hogy nekik bármiért is meg kell dolgozni, vagy küzdenie kéne, amely motiválatlansághoz vezethet.
A szexuális felvilágosítás és nevelés is egy olyan feladat, amit az iskolai gyakorlat támogathat, de pozitívabb és a gyermek számára is könnyebb, ha a szüleitől hall ezekről elöszőr. Érdemes még serdülő kor előtt, 9-10 évesen már szóba hozni, mert később már a serdülő sem lesz ilyen nyitott rá, meg a kortársaitól és mindenféle erotikus tartalomból olyan téves, vagy irreális információkat szerez, amit már képtelen egy szülői beszélgetés megváltoztatni.
A szülő általános hozzáállása is rendkivül fontos, mert a korábbi óvó-védő attitüd a kamaszok többségénél nem működik, az elfogadás és rugalmasság válik be leginkább, amikor a szülő engedi, hogy a gyermeke hibázzon, szabadabb legyen, de mégis ott áll a háttérben egy megbízható pontként a változások tengerében.
Ha további kérdések merülnének fel:
Comments