top of page
Search

7féle relaxációs technika - stresszoldás egyszerűen


A következő cikkemben különböző, egyszerű relaxációs technikákat fogok felsorolni, amiket otthon is bárki tud alkalmazni. A többségéhez nincs szükség semmi különleges előkészületre, vagy tudásra, mégis hatékonyan tud segíteni, ha az ember stresszesebb napokat él meg.



  1. Napi rutinba ágyazott szertartások, rituálék:

A legtöbbeknek az segít túljutni a hétköznapokon, megküzdeni a mindennapos stresszel, ha a megszokott tevékenységeiket, szokásaikat mindennap végrehajthatják, a saját ütemükben készülhetnek el vagy a munkába menetel előtt, vagy éjszaka a lefekvésnél. Van, akinek ez egy cigaretta, egy reggeli kocogás, van akinek egy csésze kávé, vagy éppen csak a napi rutin. Ez a keretet a napnak, kiszámíthatóságot az életnek. Személyes kis szeánszok, amik biztos pontot jelentenek a kaotikus világban.


2. Testmozgás

Napi 20 perc séta fontos ahhoz, hogy az ember jól érezze magát a bőrében. Itt egyhuzamban, kint a szabadban történő gyaloglásról van szó, amikor az ember a figyelmét csak ennek a tevékenységnek szenteli, és nem éppen munkába rohan vagy a buszt próbálja utolérni. Ez bárki számára elérhető. Aki aktívabb tevékenységre vágyik, annak ott a futás, az edzőterem, a jóga, vagy bármi más sport, amit szeret csinálni.

Viszont ha rendszeresen jársz edzésekre, túlzásba vinni sem szabad, vagy teljesítményhez mérni, mert az pont az ellenkezőjét éri el. Relaxációnak olyan tevékenység számít, amit kötetlenül, elvárásoktól függetlenül teszünk. Az élsportolóknak pedig a sport munka, ők más kategóriába tartoznak.


  1. Hobbitevékenységek

Minden olyan időtöltés, ami alatt ki tudsz kapcsolni: zenehallgatás, olvasás, sorazatnézés vagy kézműveskedés. Ez mindenkinek más, az a lényeg, hogy bele tudsz feledkezni és örömet okozzon. Elkapjon a flow. Nemrég nagyon népszerűen voltak a felnőttszínezők, amiket például pont ilyen célból készítenek.


4. Légzéstechnikák

Ez már egy kicsit speciálisabb terület, mivel nem a megszokott tevékenységek közé tartozik. A légzés fizikálisan és szimbolikusan is nagyon érintett, ha az ember stresszesebb. Ha sok a feladat, ha túl nagy teher rajtunk, a szervezet készenléti állapotba került. Gyorsul a szívverés, befeszültnek az izmok, szaporább lesz a légvétel. Felkészülünk a harcra vagy a menekülésre. Ősemberként ez a túlélésünket jelentette, így tudtunk elmenekülni a ragadozó elől, így tudtunk túlélni a zörd körülmények között, ám a mai világban a harc sok esetben nem a fizikai síkon történik. Hanem bennünk. Vagy a környezetünkkel, verbálisan, feladatok megoldása révén. Tehát ilyenkor nem kell izomerőt kifejtenünk, menekülnünk avgy harcolnunk ténylegesen, de a válaszreakciónk nem változott. Ilyenkor hasznos, ha a felpörgött idegrendszerűnket egy alacspnyfordulatszámra tudjuk kapcsolni. Ebben segít az, ha odafigyelünk a légzésünkre és tudatosan megpróbáljuk lelassítani, avgy egyszerűen koncentrálni csak magára a folyamatra. Belégzés, és kilégzés.


5. Progresszív relaxáció

Az elöző ponthoz kapcsolódóan, ha feszültek vagyunk, az nagyon erősen jelen van az izmainkban. Megfeszülnek, és ha gyakran kerül erre sor, akár krónikus fájdalmat is okozhatnak. Az idegességtől ökölbe szorul a kezünk, a félelemtől behúzzuk a nyakunkat, a teher a hátunkra vagy a mellkasunkra telepedik. Az egész test feszült, nem csak az idegeink. Ha ilyenkor ellenfeszítünk, tehát még inkább befeszítünk, majd elengedjük magunkat, a nagy kontraszt miatt, megtapasztalhatjuk, mennyivel lazábbak is lehetnénk. Ha mindeközben a légzésedre is figyelsz, tehát míg megfeszíted erősen az izmaidat, beszívod a levegőt és bentratod, hogy pár másodpers elteltével kiengedj mindent, ez még hatékonyabbá válik. Kiengedsz ilyekor minden: a izmaidat, a levegőt, a stresszt.


6. Autogén tréning

Ezt a relaxációs technikát egy német pszichiáter, Johannes Heinrich Schultz alkotta meg, aki a hipnózis hatásmechanizmusát felismerve rájött, hogy annak hasznos élettani hatásai is lehetnek. Az AT az önszuggesztió módszerén alapul, amikor az ember a saját testrészeit fokozatosan ellazítja és átmelegíti, ennek pedig megnyugtató, sőt, gyakran fizikailag is gyógyító hatása van. Ezt a relaxációs formát több héten keresztül sajátíthatja el az ember (8-15 alkalom alatt), amely során a kialakul a reflex, hogy az ember bárhol gyakorlni tudja, vagy alkalmazhassa, ami stresszhelyzetben, szorongás- vagy pánikroham esetén is magabiztosságot és biztos mankót nyújt.


7. Meditáció

A meditációnak rengeteg vállfaja létezik, ha csak felmegy youtube-ra az ember, számtalan videót talál felmondott szövegekkel, meditációs zenékkel. Nehéz is lenne pár sorba összefoglalni mind. Én a szimbólumterápiában vagyok jártas, amely az autogén tréning egy tovább fejlesztett változata, amely során meditációs képeket hívunk (imaginálunk), amely gyakran segíthet visszatalálni önmagunkhoz, a saját biztonságérzetünkhöz és békénkhez.



Ha érdekel az utóbbi négy technika, foglalj időpontot, és együtt megtanuljuk kordában tartani a stresszt!



 
 
 

Yorumlar


"Amikor már képtelenek vagyunk változtatni egy helyzeten, akkor változtassuk meg saját magunkat." Viktor Emil Frankl

SZILÁGYI HELÉNA

klinikai szakpszichológus,

szimbólumterapeuta

művészetterápiás foglalkoztató

helena.szilagyi.psy@gmail.com

+3630 733 4496

+353 89 972 90 86

  • alt.text.label.Facebook

©2023 by Szilágyi Heléna. Proudly created with Wix.com

bottom of page